Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa uruchomiła produkcyjnie system do paszportyzacji sieci telekomunikacyjnej dostarczony przez Suntech. System został jednocześnie zintegrowany z systemami klasy NMS (Network Management Systems), wykorzystywanymi do zarządzania częścią aktywną DSS. System SunVizion Network Inventory ułatwi zarządzanie infrastrukturą DSS, umożliwi błyskawiczny dostęp do szczegółowej informacji o całej sieci, zapewni sprawniejsze usuwanie awarii oraz szybsze przyłączanie nowych usług dla klientów sieci.

 

Budowa DSS to warta ok. 40 mln euro inwestycja, zrealizowana z wykorzystaniem środków pomocowych Unii Europejskiej. Dzięki DSS przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą budować na Dolnym Śląsku własne sieci dostępowe w obszarach dotychczas nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Sieć DSS jest otwarta dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Dolnego Śląska.

Adam Okniński, Dyrektor Wydziału Systemów Informatycznych UMWD tak ocenia potencjalne efekty wdrożenia: W modelu eksploatacji sieci przyjętym w Województwie Dolnośląskim, w którym Województwo pozostaje właścicielem sieci, zaś za świadczenie usług odpowiada Operator Infrastruktury, system paszportyzacji tworzy technologiczny fundament dla współpracy podmiotu publicznego z partnerem prywatnym. Wdrożenie systemu oraz jego integracja z innymi systemami zarządzania siecią umożliwia Województwu skuteczny nadzór nad stanem i wykorzystaniem wszystkich składników majątkowych tworzących DSS.  Możliwe będzie monitorowanie w trybie on-line zakresów i jakości usług świadczonych w DSS, a tym samym śledzenie postępów w realizacji celów projektu.  

Operatorem sieci jest DSS Operator. Firma ta, odpowiedzialna za zarządzanie, utrzymanie i rozbudowę sieci będzie głównym użytkownikiem systemu SunVizion. Dzięki szczegółowym danym o sieci będziemy w stanie sprawniej zarządzać infrastrukturą, a także usługami realizowanymi w sieci. Dostarczając dokładne dane o już istniejącej infrastrukturze, jej rozmieszczeniu i aktualnym stopniu wykorzystania, system SunVizion zoptymalizuje także proces rozbudowy sieci – mówi Eugeniusz Kowalik, Prezes Zarządu DSS Operator.

DSS był pierwszą z publicznych sieci RSS, która wdrażała system do paszportyzacji i równocześnie pierwszą, która zdecydowały się na nasze rozwiązanie. Współpraca z DSS była dla nas przedsięwzięciem zarówno prestiżowym, jak i niezwykle cennym jeśli chodzi o zdobyte doświadczenie w tym sektorze rynku. Dzięki wiedzy nabytej w projekcie byliśmy w stanie zrealizować z sukcesem także inne wdrożenia dla RSS, stając się liderem w dostarczaniu rozwiązań OSS dla publicznych regionalnych sieci szerokopasmowych – mówi Piotr Saczuk, Prezes Zarządu Suntech S.A.

Newsletter

Newsletter

captcha 

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Google+